A hatékony ellátási lánc titka – a megbízható logisztikai partner

A logisztika az egyik, ha nem a legfontosabb folyamat, ami meghatározza az egész ellátási lánc, és ezzel együtt egy vállalkozás sikerességét is. Most megmutatjuk, hogyan segíthet egy logisztikai partner a fuvarok és a raktározás során, hogy céged minden eddiginél hatékonyabban működjön, miközben komoly összegeket spórol meg.

A logisztika helye és szerepe az ellátási láncban

Bár sokan hajlamosak szinonímaként kezelni a két fogalmat, a logisztika lényegében egy részfeladat az ellátási lánc menedzsmentjének összetett rendszerében. Viszont kulcsfontosságú részfeladat, amelyet sokan elhanyagolnak. Te azonban ne kövesd el ezt a hibát, hiszen, ha felrajzolnánk egy cég termelési folyamatát, akkor a logisztika az ábrának pontosan a kellős közepén helyezkedne el.

==============================================================

Termékfejlesztés » termelés megtervezése » logisztika » termelés » értékesítés » ügyfélszolgálat » eredmények mérése » integráció és információ áramlás

==============================================================

Precíz logisztika nélkül nincs hatékony ellátási lánc

Az egyértelmű, hogy logisztika nélkül a termelés és az értékesítés sem indulhat el. Elvégre elég nehéz lenne úgy nekiállni legyártani például ezer bútort, ha csak 200 darabra elegendő nyersanyag érkezett be.

Éppen ezért a logisztika jóval több, mint néhány fuvar lebonyolítása. A szállítmányoknak ugyanis időben és a megfelelő mennyiségben kell megérkezniük, hiszen ennek hiányában a termelés tervezése is elképzelhetetlen. Gondolj csak bele, ki bízna meg egy olyan bútorgyártóban, aki soha nem tudja időben leszállítani az ígért mennyiséget?

A sikeres vállalkozó tudja, hogy logisztika az alapos tervezés, a precíz beszerzés, és a megbízható teljesítések összehangolt rendszere. Joggal teheted fel a kérdést, hogy a közepes méretű cégek hogyan tudnának erre elegendő időbeli és anyagi ráfordítást szánni. Szerencsére létezik egy igen egyszerű és költséghatékony megoldás, már mutatjuk is.

Költséghatékony ellátási láncra vágysz? Szervezd ki a logisztikai feladatokat!

Bár a logisztikai feladatok igen nagy odafigyelést igényelnek és sok erőt emésztenek fel, elengedhetetlen elemei egy(költség)hatékony és rugalmas beszerzési láncnak, ezzel pedig egy sikeres vállalkozásnak.

Képzeld csak el, hogy mennyibe kerülne egy saját raktárat felépíteni és akkor a sikeres üzemeltetéshez szükséges dolgozók hadáról nem is beszéltük. A logisztikai feladatok kiszervezésével azonban energiát és költséget is spórolhatsz. Egy megbízható partner ugyanis rengeteg terhet levesz a válladról azáltal, hogy:

  • használhatod a raktárát, amivel a költségeid drasztikusan csökkennek
  • rutinos, profi szakemberekkel dolgozik, így neked nem kell felvenned új kollégákat a raktárba vagy éppen a volán mögé,
  • a kiterjedt megrendelési hálózatának köszönhetően olyan olcsó gyűjtőfuvarokat vagy részrakományokat tud leszállítani neked, amelyek költsége a sokszorosára rúgna, ha önerőből kéne megoldanod,
  • rendelkezik a megfelelő, sok esetben speciális gépjárművekkel, amelyeket ismét csak nem lenne olcsó mulatság beszerezni,

És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a fuvarozási és raktározási feladatok kiszervezésével megtakarított pénz, energia és sok-sok munkaóra mekkora versenyelőnyt jelenthet, ha jól forgatod vissza az ellátási lánc egyéb területeibe.

Fordíthatod termékfejlesztésre vagy akár a termelési rendszert is hatékonyabbá teheted. Utóbbi például jelentősen csökkenti az előállítási költségeket, ami nagy versenyelőny az árérzékeny piacokon.

3 módszer, amivel még hatékonyabbá teheted a logisztikai feladatokat

Ahhoz, hogy az egész ellátási lánc sikeresen működjön cégen belül a logisztikai folyamatok előre megtervezésével tehetsz a legtöbbet. Ehhez mutatunk most 3 egyszerű, de annál hatékonyabb módszert:

  • alakíts ki átlátható rendszereket: mivel egy ellátási láncol számos egymásra ható részfolyamatból áll, ezért a legkisebb hiba is komolyan visszavetheti céged hatékonyságát. Éppen ezért fontos, hogy olyan átlátható hierarchiát alakíts ki az egyes fázisok (például értékesítési eredmények » termékfejlesztés) közt, amely egyértelműen meghatározza az információáramlásra, a feladatok kezdésére és teljesítésére vonatkozó szabályokat.
  • használj szoftvereket: a nagyvállalatok többsége ma már használ valamilyen vállalatirányítási rendszert. Az imént említett átlátható rendszerek kialakításában azonban rengeteget segíthetnek olyan szoftveres megoldások is, mint egy feladatkezelő és ütemező program vagy éppen egy MIR (marketing irányítási rendszer) beszerzése. A precíz logisztikai tervezéshez pedig igen jól jöhet egy analitikai vagy statisztikai program.
  • bízz a számokban: ha a termelés nem követeli meg bonyolultabb elemző programok használatát, néhány alapvető trendelemzést és statisztikai előrejelzést akkor is érdemes elkészíteni például papír alapon vagy egy Excel táblázatban.

Sokan ugyanis csupán az átlagos havi vagy negyedéves szükségletek alapján szerzik be a szükséges nyersanyagokat, ez azonban már csak a raktározással járó költségek miatt sem a legjobb megoldás. Arról nem is beszélve, hogy egy új termék megjelenése vagy a piaci igények változása könnyedén boríthatja a rendszert.

Megbízható logisztikai partnerre van szükséged? Ismerd meg a lehetőségeidet, kérj ingyenes ajánlatot a Happ Transport & Logistics-től most »

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Tartalomjegyzék

A HAPP cégcsoport több, mint 130 gépjárművel segíti cége termékeit akár egész Európába eljuttatni.

Kapcsolat